הצעירה ענבל ליברמן בת ה-25, רבש"צית קיבוץ ניר עם שבעוטף עזה, שמעה עם תחילת הלחימה באזור לפני ארבעה ימים רעשים שונים מרעש המטחים שרגיל הקיבוץ לספוג זה שנים. בתושיה בלתי נתפסת היא החליטה להיות נאמנה לתחושת הבטן ופתחה בשורת פעולות – שלימים התבררה כזו שהצילה את הקיבוץ.
לפי עדויות התושבים, מיד עם האזעקות הראשונות בשעות הבוקר המוקדמות בשבת כינסה ענבל את כיתת הכוננות בקיבוץ. זאת, כתמיד ולפי ההנחיות שקיבלה עבור אירועים מסוג זה. אולם, הייתה לה תחושת בטן רעה, שגברה עם שמיעת רעשים שונים באזור, השונים מרעשי המטחים ושטרם ידעה לסווגם.
בתושיה בלתי נתפסת היא החליטה להיות נאמנה לתחושתיה ולקחת החלטה לא שגרתית – היא פתחה את הנשקייה בקיבוץ והעניקה לכל אחד מ-12 חברי כיתת הכוננות נשק. לאחר מכן, הציבה אותם יחד עם עוד שני חברים מכיתת הכוננות בעמדות מסביב לקיבוץ.