ועדת החוץ והביטחון אישרה את הארכת החיסון על קצא"א

כתבות באותו נושאעדת החוץ והביטחון בראשות ח"כ יולי אדלשטיין התכנסה לדיון בהצעת צו העונשין (הכרזה על עניין סודי) (הוראת שעה) (תיקון), התשפ"ד-2024, שעוסק בהארכת החיסיון על חברת קצא"א. לפני כשנה, אישרה הוועדה את הארכת הצו בשנה בלבד, וזאת בניגוד לבקשת שר האוצר להארכתו עד לסוף שנת 2027, כך שתוקפו של הצו עומד לפוג ב-15 לפברואר. כעת, פנה שר האוצר לוועדה בבקשה לאשר את הארכת הצו, וציין בפנייתו כי לאור היעדר שינוי בנסיבות המשליכות על הצורך בצו העונשין, יש צורך להאריך את המועד בהתאם להחלטת הממשלה עד ל-31 בדצמבר 2027.

יו"ר הוועדה, ח"כ יולי אדלשטיין אמר בפתח הדיון: "במהלך השנה האחרונה אף אחד לא יצר קשר וניסה לבוא אלינו ולראות אם יש דברים שטעונים שינוי. כידוע, ב7.10 פרצה מלחמה ולמרות העומס הרב הוועדה, פנינו בנושא לגורמים הרלבנטיים אך כל הפניות שלנו לא זכו למענה ואפילו לא התקיימו פגישות ושיחות.

אני אומר כבר בפתח הדיון, בקשתי תהיה להאריך את הצו בחודש בלבד. אם במהלך התקופה הזו יצרו קשר הגורמים הממשלתיים לדיון רציני עם הצעות קונקרטיות, אז במהלך חודש מרץ הוועדה תתכנס על מנת להאריך את הצו. אם לא, אני לא בטוח שהצו יבוא לעוד דיון ואז הוא יתפוגג אוטומטית."

תומר גלאם, ראש עיריית אשקלון אמר: "הנושא הזה כל כך חשוב וצר לי שעדיין אנחנו לא מקבלים את התשובות הברורות מדוע במדינה דמוקרטית, אנחנו צריכים לחכות כל כך הרבה זמן. זה לא הגיוני שאנחנו כרשות וכאיגוד לא יכולים לבדוק את ההיבטים הסיכוניים והסביבתיים לתושבים שלנו. מספיק הופקרנו ב7.10. אני מבין את הצורך של החברה ואת ההיבטים הביטחוניים, אבל אני מבקש שבחודש הזה יתנו את התשובות הברורות.יש לנו 176 אלף תושבים שכמהים לדעת מה באמת קורה בקצא"א וזה מגיע להם בזכות לא בחסד."

אלי לנקרי, ראש עיריית אילת: "הכל נאמר כבר על חשיבותו של מפרץ אילת ועל ההשלכות של חוסר השליטה במה שקורה. אילת נמצאת במשברים כבר 4 שנים ברציפות ואנחנו לא יכולים לקחת עוד סיכונים, העיר לא תשרוד משבר נוסף וצריך להיערך ולמנוע את זה."

גיא סמט, מנכ"ל המשרד הגנת הסביבה: "צו החיסיון קובע שנושאים בתחום הסביבה יכולים לכאורה להיות חשופים בפני הציבור, אבל מותיר את ההחלטה בידי חברת קצא"א שיכולה להחליט איזה מידע למסור ואיזה לא. זה מנגנון שבעיננו לא סביר ומבחינתנו החלטה של החברה כאשר המשרד שלנו לא מעורב, היא לא סבירה. החודש שניתן אמור לקבע מנגנון שקוף לאזרחים. הסוגיה היא לא אם המשרד יהיה חשוף למידע, כי הוא מקבל את המידע, אלא שהציבור יהיה חשוף."

צבי ניקסון, היועץ המשפטי קצצ"א: "כל החומר מגיע למשרד להגנת הסביבה. אם מגיע בקשת לחופש המידע בנוגע לחיסיון, קצא"א לא מקבלת את ההחלטה אלא אנחנו פונים לאוצר והם אלה שמחליטים, האמירה שאנחנו מחליטים היא לא נכונה. קצא"א לא ביקשה את החיסיון, החיסיון הוא של המדינה, אנחנו לא זקוקים לחיסיון. אני בתור אזרח מבין את החשיבות של החיסיון למדינה."

יו"ר הוועדה, ח"כ יולי אדלשטיין אמר בסיכום הדיון: "שלא ישתמע שמישהו כאן לא מבין את החשיבות של ביטחון המדינה או יחסי החוץ שלה ואת החשיבות של קצא"א, במיוחד בארבעת החודשים האחרונים. אני כאזרח, כח"כ וכיו"ר הוועדה מאוד לא רוצה להגיע למצב שמסיבות פרוצדורליות יפוג התוקף ולכן אני מציע לממשלה לשנות את הגישה, לבוא בדברים עם הוועדה ולהציע הצעות קונקרטיות. במידה ויהיו דברים הגיוניים שיתנו בצו, הוועדה תתכנס במהלך חודש מרץ כדי לאשר אותם."

הוועדה אישרה פה אחד את הצעת היו"ר להאריך את הצו עד ל-31 למרץ.להמשך קריאה

אופטימיות בישראל לאחר חזרת המשלחת מפריז: "הושג מתווה להסכם מול חמאס"

גורם מדיני עדכן כי בשיחות בפריז הושג מתווה שיובא לאישור הקבינטים. בשלב הבא, לפי הגורם: הסכמה על שמות החטופים והאסירים הפלסטינים שישוחררו והתנאים להפסקת אש. דיווח ערבי: "חמאס מגלה גמישות

קרא עוד »

אביה של לוחמת מג"ב שנרצחה בפיגוע יתמודד לסנאט: "למדתי ממנה לקחת סיכונים"

רוז לובין עלתה לישראל מארה"ב כדי להתגייס לצה"ל, נלחמה ב-7 באוקטובר – ונרצחה בפיגוע בי-ם אחרי כחודש. כעת אביה דיוויד הכריז כי יתמודד בפריימריז של המפלגה הדמוקרטית בג'ורג'יה בעקבות "אוזלת

קרא עוד »