משרד העבודה: 18% מכוח העבודה מושבת

כתבות באותו נושאכמעט חמישית מהעובדים במשק מושבתים, וענפים שלמים ספגו פגיעה מוחלטת ולא עובדים כיום – כך עולה מאומדני משרד העבודה, נכון לשבוע הרביעי של המלחמה.

לפי משרד העבודה, כ-764 אלף איש מושבתים מעבודה עקב מילואים, תושבים מעוטף עזה שפונו והורים לילדים, שהם כ-18% מכח העבודה. בתוך מספר זה נכללים 46 אלף עובדים שפוטרו או הוצאו לחל"ת בשבועות האחרונים (70% מהם הוצאו חל"ת).

חיילי המילואים הם נתח משמעותי מכוח העבודה המושבת ומשרד העבודה מעריך כי כ-276 אלף חיילים מילואים נגרעו משוק העבודה, זאת הואיל וחלק משמעותי של המגויסים הם גברים יהודים לא חרדים בגילאי 22-40, קבוצה שההשתתפות שלה בשוק העבודה גבוהה ועומדת על 85%.

קבוצה משמעותית נוספת שלא עובדת בימים אלה הם תושבים שגרים ביישובי עוטף עזה וצפון הארץ ופונו מבתיהם המוערכים בכ-127 אלף עובדים.

קבוצה שלישית היא הורים לילדים צעירים: בישראל כ-611 אלף משקי בית עם זוג הורים עובדים או הורה יחיד במשק הבית שעובד, ויש להם ילדים מתחת לגיל 10. מערכת החינוך שהושבתה לחלוטין בשבוע הראשון ללחימה, חזרה לפעול באופן חלקי.

מכיוון שהלמידה הפיזית לא מתקיימת באופן מלא, נלקחה הנחה שב-30% ממשקי הבית עם ילדים קטנים, אחד מבני הזוג לא עובד. משרד העבודה מעריך כי מדובר ב-183 אלף הורים.

לאלה מצטרפים 319 אלף עובדים בענפים שנפגעו אשר לא עובדים כרגע. ההערכה לא כוללת אנשים שמקום עבודתם לא נפגע אך הם לא עובדים מסיבות נוספות על אלה שנבדקו על ידי משרד העבודה.להמשך קריאה

לא רק בשפה ובמדעים: פרק חדש במבחני פיזה מציג פערים גדולים בין תלמידים יהודים לערבים

מבחן בתחום החשיבה היצירתית, שבודק מיומנויות בפתרון בעיות וביכולות הבעה, גילה פער גדול בין דוברי העברית לדוברי הערבית. שיעור התלמידים הערבים שהוגדרו כמתקשים בתחום גבוה פי ארבעה בהשוואה לדוברי העברית

קרא עוד »

התקשורת בדרום קוריאה: כמה חיילים מהצפון נהרגו בפיצוץ מוקשים באזור המפורז

גורם במטכ"ל הדרום קוריאני מסר שהמוקשים התפוצצו במהלך עבודות של חיילים מהצפון באזור החיץ בין המדינות. בתקרית נפרדת ירה צבא דרום קוריאה יריות אזהרה לאחר שכ-30 חיילים מהצפון נכנסו לתחומי

קרא עוד »

"אני מאוהבת בפישבון": בני הזוג האומנים עיצבו לעצמם דירת רטרו צבעונית ברחובות

הדירה המיושנת עברה שיפוץ יסודי שמילא אותה בספייס, צבע ובסטייל הייחודי של הזוג, שכולל בין היתר אוסף צעצועים נוסטלגיים, רהיטי וינטג', קירות גלריה ונדנדת עץ לצד קיר שעליו תלויה גיטרה

קרא עוד »