נרגס מוחמדי, פעילה איראנית למען זכויות אדם הנמצאת במאסר, זכתה היום (שישי) בפרס נובל לשלום על מאבקה בדיכוי הנשים בארצה, והבטיחה להמשיך ולהילחם בהצהרה שמסרה בעקבות ניצחונה. הזכייה הוכרזה כשנה לאחר פרוץ מהומות החיג'אב באיראן בעקבות מותה של הצעירה מהסא אמיני שנעצרה על ידי משטרת המוסר.
"ועדת נובל הנורבגית החליטה להעניק את פרס נובל לשלום לשנת 2023 לנרגס מוחמדי, על מאבקה בדיכוי הנשים באיראן ומאבקה לקידום זכויות אדם וחירות לכולם", נכתב בהחלטת הוועדה, שאותה הקריא יושבת הראש בריט ריס-אנדרסן, שפתחה את ההכרזה על זכייתה בסיסמת מאבק הנשים באיראן, ואמרה זאת בפרסית: "אישה, חיים, חירות".
מוחמדי, בת 51, היא אחת מפעילות זכויות האדם הבולטות באיראן, שפועלת למען זכויותיהן של נשים ולביטול עונש המוות. היא מרצה שורת עונשי מאסר בבית הכלא אווין הידוע לשמצה, שמסתמכים בכ-12 שנה, לפי ארגון זכויות האדם Front Line Defenders. היא בילתה במשך שנים ארוכות מאחורי הסורגים, וכעת היא מרצה עונש על "הפצת תעמולה" נגד המדינה.
"אני אמשיך להילחם נגד הדיכוי הבלתי-פוסק, הרודנות והדיכוי המגדרי של הממשלה הדתית הדכאנית עד שהנשים ישוחררו", מסרה מוחמדי בהצהרה מהכלא, שפורסמה בניו יורק טיימס.
גורמים רשמיים באיראן לא התייחסו עוד לזכייתה בפרס, אך בסוכנות הידיעות פארס דווח כי מוחמדי קיבלה את הפרס "מהמערביים על פעולותיה נגד הביטחון הלאומי של איראן". עוד היא תוארה בתור מי ש"עלתה לכותרות פעמים רבות בשל מעשיה נגד הביטחון הלאומי".