טראמפ סיפר למיליארדר אוסטרלי מידע על צוללות גרעיניות

כתבות באותו נושאלפי ABC, המיליארדר האוסטרלי המשיך ושיתף את המידע עם לא פחות מ-45 אנשים נוספים, בהם עובדיו, עיתונאים, אישים זרים ובכירים אוסטרלים, כולל עם שלושה ראשי ממשלה לשעבר בארצו. הרשת דיווחה כי לא ברור אם המידע שטראמפ נתן לפראט היה מדויק, אך החוקרים בכל זאת הפצירו באיש העסקים שלא לשוב על מה ששמע.

פראט, שמחזיק באחת מחברות האריזה הגדולות בעולם שבסיסה בארצות הברית, סיפר לחוקרים כי הוא חזר על דבריו של טראמפ משום שהוא רצה להראות שהוא פועל למענה של אוסטרליה מארצות הברית. באותה העת, אוסטרליה ניהל שיחות עם ארצות הברית על הצטיידות בצוללות גרעיניות, שהגיעו להסכם שנחתם השנה.

הדיווח ב-ABC הסעיר את הפוליטיקה האוסטרלית, כשבאופוזיציה העריכו כי גורמי ביטחון בכירים בשתי המדינות יבחנו את הטענות "ברצינות רבה".

סיימון בירמינגהאם, שהיה בכיר בממשלתו של ראש הממשלה הקודם סקוט מוריסון שחתמה על ברית ההגנה "אוקוס" עם ממשל ביידן, אמר כי טכנולוגיית הצוללות האמריקנית היא "המתקדמת ביותר בעולם", ולכן בוושינגטון יהיה מודאגים מאוד אם המידע עליהן זלג מחוץ למעגליהם של שומרי הסוד.

טראמפ ופראט פיתחו את יחסיהם אחרי הבחירות לנשיאות ב-2016, ופראט הצטרף למועדון החברים של טראמפ במאר-א-לאגו. ב-2019, נשיא ארצות הברית דאז השתתף בטקס פתיחת מפעל של "תעשיות פראט" באוהיו, יחד עם מוריסון. טראמפ אמר כי "אומרים שהוא האיש מספר 1 באוסטרליה", ו"אחד האנשים המצליחים ביותר בעולם".

פראט אמר אז לכתבים כי טראמפ ינצח בבחירות ב-2020, אך הוא הפסיד בהן. לפי ABC, לחוקרים הוא סיפר כי כעת הוא תומך בנשיא ג'ו ביידן, משום שהוא "מישהו הנוטה להיות 'לצדו של המלך'".

טראמפ לא הגיב על הדיווח, אך דובר מטעמו אמר לרשת ABC כי הנשיא לשעבר פעל כשורה ובהתאם לחוק. ממשלת אוסטרליה ופראט טראם הגיבו לפניות בנושא. ראשי ממשלות אוסטרליה לשעבר מלקולם טרנבול וג'ון האוורד אמרו כי פראט לא שוחח איתם על הצוללות.להמשך קריאה