המתקפה, שכללה רחפני צניחה, אופנועים ובולדוזרים בתחילת הפלישה, הכתה את ישראל בתדהמה והותירה לפחות 700 נרצחים ועשרות חטופים. "זה 11 בספטמבר שלנו", אמר לרויטרס סרן ניר דינר מדובר צה"ל. "הם תפסו אותנו. הם הפתיעו אותנו והגיעו במהירות מנקודות רבות – מהאוויר, מהיבשה ומהים".
אוסמה חמדאן, נציג חמאס בלבנון, אמר לרויטרס כי המתקפה הוכיחה שלפלסטינים יש את הנחישות להשיג את מטרותיהם, "חרף העוצמה והיכולות הצבאיות של ישראל".
על פי המקור המקורב לחמאס, במהלך ההכנות למתקפה, חמאס בנה דגם של יישוב בעזה, שבו הוא תרגל פשיטה צבאית והסתערות. במשך שנים ארוכות לא הסתיר הארגון את הכנותיו ותרגיליו ברצועה, ופרסם אינספור תיעודים שפורשו כלוחמה פסיכולוגית בלבד.
"אני משוכנע שישראל ראתה אותם, אבל הייתה משוכנעת שחמאס לא רוצה להיכנס לעימות", אמר אותו מקור לרויטרס.
בתקופה שקדמה למתקפה, חמאס ניסה לשכנע את ישראל שהוא דואג יותר לרווחתם של הפועלים בעזה המבקשים עבודה בשטחה, וכי אין לו עניין לפתוח במלחמה חדשה. "חמאס הצליח ליצור תמונה שלמה שלפיה הוא לא היה מוכן להרפתקה צבאית נגד ישראל", אמר.
ישראל האמינה כי יציבות כלכלית בעזה, באמצעות מתן אלפי רישיונות עבודה לעזתים, תרסן את חמאס. "האמנו לכך שאם הם באים לעבוד וחוזרים לעזה עם כסף, זה יצור מידה של רגיעה. טעינו", אמר גורם אחר בצה"ל לרויטרס.
גורם ביטחוני ישראלי הודה כי מערכת הביטחון נפלה בפח של חמאס. "הם גרמו לנו להאמין שהם רוצים כסף", אמר לרויטרס. "ובכל הזמן הזה הם היו מעורבים באימונים ותרגילים עד שהם יצאו משליטה".